shadow

گرایش های مهندسی برق چیست؟

گرایش های مهندسی برق

 

◀ گرایش الکترونیک

گرایش های مهندسی برق :گرایش الکترونیک به دو زیر بخش عمده تقسیم می‌شود.

 • بخش اول میکروالکترونیک است که شامل علم مواد، فیزیک الکترونیک و طراحی و ساخت قطعات، از ساده‌ترین شکل آن‌ها تا پیچیده‌ترین شکل است.
 • بخش دوم مدار و سیستم نامیده می‌شود و هدف آن طراحی و ساخت سیستم‌ها و تجهیزات الکترونیکی با استفاده از قطعات ساخته شده توسط متخصصان میکروالکترونیک است.

گرایش الکترونیک یکی از گرایش‌های جالب مهندسی برق است که محور اصلی آن

 • آشنایی با قطعات نیمه هادی،
 • توصیف فیزیکی این قطعات،
 • عملکرد آن‌ها
 • و در نهایت استفاده از این قطعات برای طراحی و ساخت مدارها و دستگاه‌هایی است که کاربردهای فنی و روزمره زیادی دارند.

◀ گرایش مخابرات

گرایش های مهندسی برق : هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر است که این اطلاعات می‌توانند صوت، تصویر و یا داده‌های کامپیوتری باشند.
مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل شده است.
در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیم میدان‌های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و … آشنا می‌شوند
تا بتوانند مناسب‌ترین وسیله را برای انتقال یک موج از نقطه‌ای به نقطه دیگر پیدا کنند.
یکی از فعالیت‌های عمده مهندسی مخابرات، گرایش سیستم، طراحی فلیترهای مختلفی است که می‌توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آن‌ها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند.

گفتنی است که امروزه با توسعه مخابرات بی سیم، ارتباط نزدیک‌تری بین دو گرایش میدان و سیستم ایجاد شده است.
برای نمونه در گوشی تلفن همراه، هم تجهیزات مربوط به مدارهای مخابراتی، هم تجهیزات مربوط به فرستنده و هم آنتن گیرنده را داریم.
از همین رو یک مهندس مخابرات امروزه باید از هر دو گرایش به‌خوبی اطلاع داشته باشد تا بتواند یک دستگاه بی‌سیم را طراحی کند.

پیشنهاد می شود:  منظور از رشته شناور چیست ؟

◀ گرایش کنترل

یکی دیگر از گرایش های مهندسی برق : اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل خروجی‌های یک سیستم بر مبنای ورودی‌های آن و با توجه به شرایط ویژه و نکات مورد نظر طراحی آن سیستم است.
علم کنترل فقط در مهندسی برق مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
بلکه در شاخه‌های دیگری از علوم مهندسی و حتی علوم انسانی کاربرد دارد. ب
ه عنوان نمونه کنترل فرآیند تصفیه نفت در یک پالایشگاه، کنترل عملکرد یک نیروگاه برق، سیستم کنترل ناوبری یک کشتی و یا کنترل تحولات و تغییرات جمعیتی، نمونه‌های متنوعی از کاربرد علم کنترل هستند.
گرایش کنترل دارای زیر بخش‌های متنوعی مانند

 • کنترل خطی،
 • غیرخطی،
 • مقاوم،
 • تطبیقی،
 • دیجیتالی،
 • فازی و غیره است.

در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا، مهندسی سازه و مهندسی‌های دیگر نیز ما شاهد علم کنترل هستیم؛ اما نوع سیستم کنترلی در هر رشته‌ی مهندسی، متفاوت است.
برای مثال در مهندسی مکانیک نوع کنترل مکانیکی و در مهندسی شیمی براساس فرآیندهای شیمیایی است.
اما در کل هدف مهندسی کنترل، طراحی سیستمی است که بتواند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب حفظ کند.
خودکار کردن یا اتوماتیک کردن خط تولید، یکی دیگر از فعالیت‌های مهندسی کنترل است. یعنی مهندس کنترل می‌تواند به گونه‌ای خط تولید را هماهنگ و کنترل کند که محصول تولید شده طبق برنامه تعیین شده و با بهترین کیفیت به دست آید.

◀ گرایش قدرت

یکی دیگر از گرایش های مهندسی برق : هدف اصلی مهندسین این گرایش، تولید برق در نیروگاه‌ها، انتقال برق از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه‌های شهری و در نهایت توزیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات است.
بنابراین یک مهندس قدرت باید با روش‌های مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم‌های توزیع، آشنا باشد.
گرایش قدرت به آموزش و پژوهش در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌های مورد استفاده در تولید، توزیع، مصرف و حفاظت از برق می‌پردازد.
به عبارت دیگر، دانشجویان این رشته در شاخه تولید با انواع نیروگاه‌های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و … آشنا می‌شوند.
در بخش انتقال و توزیع نیز، روش‌های مختلف انتقال برق اعم از کابل‌های هوایی و زیرزمینی را مطالعه می‌کنند
و در شاخه حفاظت نیز انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، انسان‌ها و تاسیسات را در برابر حوادث مختلف محافظت می کند، مورد بررسی قرار می‌دهند که از آن میان می‌توان به انواع رله‌ها، فیوزها، کلیدها و در نهایت سیستم‌های کنترل اشاره کرد.
یکی دیگر از شاخه‌های قدرت نیز ماشین‌های الکتریکی است که شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی می‌شود که این شاخه از زمینه‌های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

پیشنهاد می شود:  فرق گروه مدیریت اجرایی با دیگر رشته های کارشناسی ارشد چیست؟

◀ گرایش مهندسی پزشکی

کاربرد این گرایش در کشورمان در حال حاضر محدود است و امید می‌رود که در سالهای آتی با گسترش صنایع، ساخت ادوات مهندسی پزشکی مانند لوازم بیمارستانی، آزمایشگاهی و توان‌بخشی زمینه‌ی کاری را بیش از پیش برای متخصصین این گرایش فراهم آورند.
در حال حاضر مهندسین این گرایش بیشتر در زمینه نصب و پشتیبانی دستگاه‌های حساس بیمارستانی و آزمایشگاهی و نیز ساخت محدود ادوات توان­بخشی مشغول به کارند.

۱ Comment

نظر یا پرسش خود را با ما در میان بگذارید

من رباط نیستم *