shadow

اوور یا آور اکسپوز و آندر اکسپوز در عکاسی به چه معناست؟

آور اکسپوز و آندر اکسپوز

در گذشته های نچندان دور نمی‌توانستیم از روی خود دوربین مطمئنم شویم که عکسی که می‌گیرم با نور مناسبی تهیه شده است و نیاز به وسیله‌ای جدا برای این امر داشتیم.
امروزه در تمامی دوربین‌های دیجیتال نورسنج به دوربین اضافه شده که اولا دوربین را قادر به تهیه عکس به صورت اتوماتیک کرده و ما تنظیمی را دست نمی‌زنیم ثانیه در مود و حالت‌هایی که تنظیمات را به صورت دستی در اختیار داریم، نورسنج دوربین با راهنمایی کردن ما کمک می‌کند نوردهی عکس هرچه بهتر و دقیق‌تر باشد.

اگر از مودهایی استفاده می‌کنید که تنظیمات یا بخشی از تنظیمات نوردهی به دست دوربین است، نیازی به دقت به نورسنج دوربین ندارید.
اما اگر به صورت منوال و دستی عکس بگیرید، توجه به نورسنج بسیار مهم است.

در دوربین‌های ‌اس‌ال‌آر / اس‌ال‌آر لایک / کامپکت پیشرفته شما می‌توانید این نورسنج را مشاهده نمایید. مهم نیست دوربین شما از چه برندیست، کاری باید انجام دهید این است که نشانگر نورسنج را در وسط درجه بندی قرار دهید.

هرچه این نشانگر به سمت مثبت رفته باشد و از میانه گذر کرده باشد، بدین معنی‌ست که عکسی که با این تنظیمات گرفته خواهد شد نور زیادی دارد اصطلاحا اُوِر اکسپوز Overexpusure خواهد شد. هرچه هم به سمت منفی بود، مطمئ باشید عکس شما نوردهی کمی دارد و ممکن است آندر اکسپوز Underexpuser شود.

پیشنهاد می شود:  معرفی شیداسپ نقیبی - عکاس و گرافیست گنبدی

تا کنون نظری ثبت نشده

نظر یا پرسش خود را با ما در میان بگذارید

من رباط نیستم *